Centrum zdrowia Medfemina

Ginekologia i położnictwo na światowym poziomie

Tajemnicza endometrioza
Blog

Tajemnicza endometrioza

Schorzenia narządów rodnych możemy podzielić na przynajmniej kilka grup koncentrując się, między innymi, na poziomie ich poznania. O wielu wiemy niemal wszystko, nie brakuje jednak także takich chorób, które, pomimo upływu czasu, stanowią zagadkę nie tylko dla pacjentek, ale również dla lekarzy. Z sytuacją taką mamy do czynienia w przypadku endometriozy.

Endometrioza jest chorobą, która może objawiać się na wiele sposobów. Trudno mówić w jej przypadku o kwestiach, których jesteśmy pewni w stu procentach, jedną z nielicznych jest zaś to, że u podłoża schorzenia znajduje się rozrost błony śluzowej macicy. Powinna się ona znajdować jedynie w jamie macicy, z niewyjaśnionych do końca powodów u niektórych pacjentek pojawia się jednak także poza nią. Najczęściej mówimy w tym kontekście o jamie otrzewnej, śluzówkę macicy możemy jednak znaleźć także w innych, jeszcze mniej oczekiwanych miejscach takich, jak choćby sklepienie pochwy. Stan zapalny sprawia, że tam, gdzie pojawia się błona występują też guzki i zrosty.
Szpital Medfemina specjalizuje się w usuwaniu wszystkich schorzeń kobiecych miedzy innymi endometriozy, mięśniaków macicy czy nietrzymania moczu. Sprawdź – endometrioza Wrocław.