Centrum zdrowia Medfemina

Ginekologia i położnictwo na światowym poziomie

Endometrioza powodem niepłodności
Blog

Endometrioza powodem niepłodności

Schorzenie endometrium to przewlekła oraz postępująca choroba zapalna kobiet. Głównymi objawami choroby są przewlekłe i okresowe dolegliwości bólowe, często pod postacią bolesnych miesiączek lub dużego bólu podczas stosunku płciowego. Objawem endometriozy jest również obniżenie płodności. Szacuje się, że u około połowy niepłodnych kobiet znajdują się ogniska endometriozy.

Do rzadziej pojawiających się skutków endometriozy należy obecność krwi w moczu lub stolcu, szczególnie w okresie miesiączki, bądź zwężenie jelita grubego lub moczowodu, które w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do niewydolności nerek. Endometrioza posiada ogniska, czyli tkanki podobnej do endometrium, ale znajdujące się poza jamą macicy. Ogniska mogą obejmować jajniki, otrzewną, pęcherz moczowy oraz moczowody. Taka tkanka reaguje na zmieniające się poziomy hormonów płciowych podobnie jak endometrium w macicy. Tkanka endometrialna wywołuje reakcję zapalną, zrosty i nacieka okoliczne struktury w tym nerwy, które są odpowiedzialne za odczucie bólu. Aktywność wydzielnicza ognisk endometriozy wiąże się z zaburzeniami owulacji, może działać negatywnie na komórki jajowe i zarodki.

Oferta szpitala Medfemian

W 2015 roku szpital Medfemina powstała jako pierwsza prywatna placówka we Wrocławiu, która specjalizuje się w usuwaniu takich schorzeń jak endometrioza czy mięśniaki, ale także oferuje operacje nietrzymania moczu oraz pozostałe spektrum schorzeń kobiecych. Zdrowie oraz dobro pacjenta są stawiane zawsze na pierwszym miejscu.