Centrum zdrowia Medfemina

Ginekologia i położnictwo na światowym poziomie

Kobiece sprawy - endometrioza
Blog

Kobiece sprawy – endometrioza

Szacuje się, że w Polsce na schorzenie endometrium może cierpieć nawet 10% kobiet w wieku rozrodczym. To oznacza, że co najmniej 1 na 10 Polek cierpi z bólu, który nie pozwala jej normalnie funkcjonować. Jest to choroba ginekologiczna, która szybko zdiagnozowana daje spore szanse na powodzenie terapii.

Endometrioza to choroba przewlekła, w której tkanka wyścielająca macicę, obecna jest poza jamą macicy. Może być ona umiejscowiona na jajnikach, jajowodach, jelitach oraz pęcherzu moczowym. Mimo wieloletnich badań oraz szybkiego postępu nauki przyczyny tej choroby zostają nadal niewyjaśnione.

Powikłania endometriozy

Powikłaniem endometriozy oprócz zespołu bólowego może być też zaburzona płodność kobiety.  Zaburzona ruchomość i drożność jajników to jedna z kilku przyczyn, które mogą prowadzić do niepłodności. Endometrioza zwiększa również prawdopodobieństwo poronienia w pierwszym trymestrze ciąży.

Leczenie endometriozy

Leczenie endometriozy dzielimy na chirurgiczne, farmakologiczne i skojarzone. Wybór metody leczenia uzależniony jest od takich czynników jak wiek pacjentki, zaawansowanie choroby, lokalizacja ognisk chorobowych czy nasilenie dolegliwości. Wybór leczenia i jego skuteczność jest trudna i zawsze  trzeba rozważać wszystkie zalety i wady danej metody.

Szpital Medfemina we Wrocławiu

Szpital Medfemina to prywatny szpital, który specjalizuje się w usuwaniu endometriozy, mięśniaków, torbieli oraz całym spektrum zabiegów ginekologicznych. Personel ma ogromne doświadczenie, dla którego zdrowie wszystkich pacjentów jest najważniejsze. Sprawdźcie naszą ofertę – szpital.medfemina.pl.