Centrum zdrowia Medfemina

Ginekologia i położnictwo na światowym poziomie

Operacja usunięcia macicy wraz z przydatkami
Blog

Operacja usunięcia macicy wraz z przydatkami

Histerektomia jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji u kobiet. Stosowana jest głównie z przyczyn wystąpienia chorób nowotworowych, nie tylko związanych z macicą, rakiem jajnika, ale także w przypadku wystąpienia mięśniaków na narządach rodnych. Histerektomia nie wyklucza kobiety z życia rodzinnego i seksualnego. Utrata organu, który stanowi symbol kobiecości, niesie ze sobą problemy natury psychologicznej.

Usuwanie macicy jest wskazane, kiedy kobieta bardzo obficie miesiączkuje, odczuwając przy tym silny ból, przyczyną tej sytuacji mogą być liczne mięśniaki. Usunięcie macicy z przydatkami jest konieczne w przypadku raka endometrium lub raka macicy. Operacja usunięcia macicy polega na otwarciu jamy brzusznej, wycięciu trzonu macicy z szyjką macicy, obydwu jajowodów z jajnikami. Hospitalizacja po operacji trwa zazwyczaj od 6 do 10 dni. Jak przy każdej operacji czy zabiegu musimy się liczyć z tym, że mogą wystąpić skutki uboczne takie jak klimakterium, ale można przeciwdziałać objawom, stosując zastępczą terapię hormonalną.

Szpital ginekologiczny we Wrocławiu Medfemina specjalizuje się w zabiegach usuwania endometriozy, mięśniaków, torbieli i pozostałym zakresie zabiegów ginekologicznych. Dla personelu szpitala Medfemina nasze zdrowie jest najważniejsze.