Centrum zdrowia Medfemina

Ginekologia i położnictwo na światowym poziomie

Kiedy konieczne jest usuwanie macicy?
Blog

Kiedy konieczne jest usuwanie macicy?

Ginekolodzy i współpracujący z nimi chirurdzy zawsze dążą do tego, aby walczyć z chorobami kobiecymi w sposób jak najmniej inwazyjny. Niestety, okazuje się, że nie zawsze jest to możliwe.

Wśród poważniejszych zabiegów, które wykonuje się relatywnie często, znajduje się usuwanie macicy. Kiedy lekarz decyduje się na taki krok?

Najczęściej do usunięcia macicy przyczyniają się mięśniaki. Jeśli występują pojedynczo można walczyć z nimi także na szereg innych sposobów. Jeśli jednak pojawiają się licznie, szybko się powiększają, a do tego powodują długie i bolesne miesiączki, usunięcie macicy jest często jedynym posunięciem pozwalającym na rozwiązanie problemu. Zabieg ten jest też zalecany przy problemach z obniżeniem i wypadaniem macicy, co jest często charakterystyczne dla kobiet starszych. Wskazaniem do zabiegu może być również endometrioza oraz rak endometrium i rak trzonu macicy. Zabieg jest też zazwyczaj sugerowany kobietom walczącym z nowotworem szyjki macicy zwłaszcza, jeśli pojawia się podejrzenie, że przerzuty objęły już wnętrze tego organu.