Centrum zdrowia Medfemina

Ginekologia i położnictwo na światowym poziomie

Jak objawia się endometrioza?
Blog

Jak objawia się endometrioza?

Endometrioza jest jedną z tych chorób, które spędzają sen z powiek ginekologom. Pomimo postępu nauk medycznych, nadal mamy problem z uzyskaniem odpowiedzi na pytanie o to, jakie mogą być jej przyczyny.

Jakby tego było mało, endometrioza jest również schorzeniem, które bardzo trudno zdiagnozować. Nie należy do chorób nie dających żadnych objawów. Sygnały wysyłane przez organizm są jednak niejednoznaczne. Niektóre są ignorowane przez lekarzy, wiele z nich jest przy tym niewłaściwie ignorowanych, co również potęguje ryzyko stosowania nieodpowiedniego leczenia.

Charakter objawów endometriozy jest uzależniony przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Wpływ na nie ma jednak również to, gdzie, w konkretnym przypadku, zagnieździło się endometrium. Pacjentki zwykle uskarżają się na bolesne miesiączki i niejednokrotnie organizm nie wysyła innych alarmujących sygnałów. Stosunkowo częstym objawem jest też ból towarzyszący zbliżeniom seksualnym oraz problemy z zajściem w ciążę. To one zwykle prowadzą do diagnozy choroby.

Jeżeli jesteś zainteresowany, to zapoznaj się ze szczegółową ofertą na szpital.medfemina.pl.